Testing United 2018

Letošní konference se konala v Bratislavě. Byla to dobrá volba a přijeli testeři z celé Evropy. Organizátorům se povedlo připravit akci, která fakt vypadala jako z 21. století. Dobré prostory, audiovideo upoutávky na speakry a přitom udrželi rozměry příjemného setkání, které nevypadalo jako oficiózní konference, ale jako dvoudenní meetup.

Celkově mě potěšil pozitivní přístup lidí, kteří přednášeli. V denní praxi se setkávám s tím, že testeři pláčou, že jsou až na konci procesu vývoje, že často dostávají dodávku do testů pozdě a ještě se jim vyčítá, že zdržují. A když jim ve spěchu uteče bug do produkce, omlátí se jim to o hlavu. Upřímně řečeno, taky jsem často frustrovaná a někdy bych s prací nejradši sekla. Ale kňourání není zrovna moje oblíbená strategie, takže jsem ocenila, že se přednášející věnovali buď praktickým otázkám testingu nebo tomu, jak pomáhat vytváření kvalitního softwaru, který budou lidé používat a business ocení.

Mám ráda zkušenosti z praxe, takže se mi moc líbila přednáška Lisi Hocke o testování ve Flixbusu. Jako fanynka dopravy tuhle firmu samozřejmě sleduju, ale v Lisině příspěvku šlo spíš o to, jak ve firmě nastavovali testování. Líbil se mi vývoj, který popsala. Na začátku jí říkali, že na meetingy chodit nemusí, že se jí to jako testera netýká. Dokázala ovšem kolegy přesvědčit, že je pro výsledek společné práce vážně užitečná, takže jí po čase začali zvát na všechny meetingy. Tohle není příběh o schůzování, ale o zařazení testování po bok businessu a vývoje. A je vidět, že zadarmo to není.

Další přednáška, která mi nakopla mozek byla přednáška o bezpečnosti aplikace, kterou používá Tesla. Nešlo o oficiální testování. Šéf jedné firmy půjčil svému kolegovi Teslu a ten se podíval na zoubek bezpečnostním parametrům aplikace. A světe div se, výsledek nebyl nic moc. Co je na příběhu zajímavé je to, že tohle patří k novým trendům, se kterými se budeme muset jako testeři, sekuriťáci a kvalitáři vyrovnat. Automobily Tesla si nezískali popularitu díky aplikaci. Alespoň jsem ještě nikoho neslyšela říkat, že by chtěl nebo nechtěl koupit Teslu kvůli apce. Ajťáci z Tesly jsou určitě chytří lidé a to, co zjistil kolega tester, si jistě uvědomují. Ale tlak na rychlost dodávání se pořád zvyšuje a my si musíme zvyknout, že ani v budoucnu nebudeme mít čas vyšperkovat všechno podle svých představ, ale budeme se muset umět zaměřit na to, co je důležité. Jako je v agilu MVP (minimal viable product), tak budeme podle charakteru produktu nebo služby vybírat, čemu budeme věnovat pozornost.

Další přednáška, která mě zaujala, byla od Gojko Adzice. Ten si vybral zajímavé průšvihy, které se týkají vývoje a provozování aplikací. Zaměřil se na nyní tak populární procesy jako je použití algoritmů a automatizovaných procesu, rozpoznávání tváří a podobně. Dobře ukázal na to, že ve vývoj v těchto oblastech jde sice velmi rychle kupředu, ale se zajištěním opravdu kvalitních dodávek za vývojem vlajeme jako igelitka ve větru. Dodávaná řešení nejsou neomylná, ale my ještě neumíme nové trendy pořádně otestovat.