Open Data Expo 2018

Z letošních příspěvků na Open Data Expo zmíním tři.

Na úvod nás Michal Bláha trochu zchladil a ukázal příklady, kdy úředníci sabotují zveřejňování open dat. Uvedl, že je nezbytná změna myšlení úředníků. Dovolím si citovat z jeho slidu:

  • Data nevlastní úředník/úřad
  • Open Data nejsou nebezpečná
  • Open Data nejsou drahá
  • Data zdrojem pro rozhodování
    • úřadu
    • veřejnosti
    • firem

Perfektní příspěvek měl Kamil Válek z Uherského Brodu. Hned na začátku vysvětlil, že si nemyslí, že by data veřejné správy patřila veřejné správě, a proto v Uherském Brodu zveřejňují, co je možné. Celá přednáška by se dala shrnout do jeho hesla: „Jde to“. Podle jeho slov každý úřad dnes využívá nějaký automatizovaný systém, proto není problém z něj vyexportovat data pro zveřejnění. A pokud jsou data k dispozici, není problém během krátké doby naplnit například aplikaci CityVizor, která je otevřená pro města a obce.

Trochu depresivní pocit jsem měla z přednášky nového šéfa ČHMÚ. Michal Bláha nám ovšem vysvětlil, že nový šéf představuje blýskání se na lepší časy, protože se snaží udělat pořádek v povinnostech úřadu a do koncepce zahrnuje i otevřená data. Michalovi věřím, přece jen sleduje vývoj v našich úřadech dlouhou dobu a může srovnávat 🙂 Takže jsem zvědavá za rok na posun.

Pokud srovnám letošní ročník s předchozími, je vidět posun od sběru a zveřejňování dat k jejich zpracování a vizualizaci. Je jasné, že ne každý rozumíme surovým datům a nehrajeme si po večerech s excelem, abychom přišli na nějakou zajímavou souvislost. Tenhle posun se mi líbí, protože nás vede k tomu, že nejen odborníci a datoví žurnalisté, ale i veřejnost je konzumentem otevřených dat a pokud se máme víc zajímat o veřejné dění, je potřeba tomu aspoň trochu rozumět. K tomu se pěkně vyjádřil Jan Zvara z Brna, který uvedl, že ve chvíli, kdy zpracovali data o Brnu do barevných infografik, citovala z nich i populární rádia, od kterých by zájem o veřejná data nečekal.

Bude fajn, až si budeme povídat jen o zpracování a interpretaci dat. Bohužel na tomhle levelu ještě nejsme, protože v mnoha případech nemáme k dispozici ani surová data, takže není co zpracovávat.